ACTIVITIES for all ages and levels:

CLASSICAL DANCE, POINTE WORK, VARIATIONS and REPETOIRE, ELASTICITY, CLASSICAL SPANISH DANCE, SEVILLANAS, CASTANETS, FLAMENCO, CONTEMPORARY, JAZZ, VIDEO-CLIP, YOGA.

PRE-DANCE

Mercedes Biel

P3

thursdays from  17:30 to 8:15  (3y.)

DANCE INITIATION

Arantxa Salaverría

D1

mondays from 17:30 to 18:15 (4 and 5y.)

Mercedes Biel

D2

tuesdays from 17:30 to 18:15 (4 and 5y.)

Mercedes Biel

D3

wednesdays from 17:30 to 18:15 (4y.)

Arantxa Salaverría

D4

wednesdays from 17:30 to 18:15 (5y. que ja han ballat)

Arantxa Salaverría

D5

tuesdays and thursdays from 17:30 to 18:15 (5 and 6y. que ja han ballat)

Arantxa Salavarría

B

mondays from 18:15 to 19:15 (6 and 7y.)

CLASSICAL Ballet Elementary

Mònica Mateo

B1a

mondays and wednesdays from 17:30 to 18:15 (6y.)

Claudia Iglesias

B1b

tuesdays and thursdays from 17:30 to 18:15 (6y.)

Mònica Mateo

B2

mondays and wednesdays from 18:15 to 19:00 (7y.)

Arantxa Salaverría

B3

mondays and wednesdays from 16:30 to 17:15 (7 and 8y.)

Arantxa Salaverría

B4

tuesdays and thursdays from 18:15 to 19:00 (7y.)

CLASSICAL Ballet Intermidiate

Clara Granados

M1

tuesdays and thursdays from 17:30 to 18:30 (8 and 9y.)

Arantxa Regué

M2

mondays and wednesdays from 18:15 to 19:15 (8, 9 and 10y.)

Monica Mateo

M3a

mondays and wednesdays from 19:15 to 20:15 (9, 10 and 11y.)

Clara Granados

M3b

tuesdays and thursdays from 18:30 to 19:30 (9, 10 and 11y.)

Arantxa Regué

M4a

mondays and wednesdays from 19:15 to 20:15 (11, 12 and 13y.)

Mercedes Biel

M4b

tuesdays and thursdays from 19:30 to 20:30 (11, 12 and 13y.)

Clara Granados

M5

tuesdays and thursdays from 19:30 to 20:30 (11, 13 and 14y.)

Tecnic medium level

Mercedes Biel

TM

mondays and wednesdays from 20:15 to 21:15

Classical complementary

Claudia Iglesias

CCa

fridays from 17:30 to 18:30 (adults medium)

Clara Granados

CCb

fridays from 19:00 to 20:00 (adults medium)

Pointe Work

Claudia Iglesias

RP1

mondays from 19:15 to 20:00 (adults medium)

Clara Granados

RP2

tuesdays from 20:30 to 21:15 (adults medium)

Clara Granados

RP3

thursdays from 20:30 to 21:15 (adults medium)

CLASSICAL Ballet advanced

Jonatan Díaz and Claudia Iglesias
A1
tuesdays and thursdays from 20:30 to 21:45 (adults medium-high)
Jonatan Díaz and Claudia Iglesias
A2
mondays and wednesdays from 20:15 to 21:45 (adults medium-high)
Jonatan Díaz
A3
mondays, wednesdays and fridays from 16:15 to 17:45 (adults advanced)
Jonatan Díaz
A3
tuesdays and thursdays from 16:00 to 17:30 (adults advanced)
Claudia Iglesias and Arantxa Regué
P-A3
mondays and wednesdays from 17:45 to 18:15 (puntes adults advanceds)

CLASSICAL Ballet Superior

Jonatan Díaz
S
mondays, wednesdays and fridays from 11:00 to 12:30 (adults superior)
Jonatan Díaz
S
tuesdays and thursdays from 10:15 to 11:45 (adults superior)

VARIATIONS CLASSICAL SUPERIOR

Jonatan Díaz

VS

tuesdays and thursdays from 14:45 to 16:00

PROFESSIONAL FORMATION

Díaz, Iglesias, Regué and invited professor

FA

from mondays to fridays, 12 cl. weekly (from 14y. having good tecnic)

Díaz, Iglesias, Regué and invited professors

FM

from mondays to thursdays, 10 cl. weekly (from 12y. having good tecnic)

ADULTS Begginers, classical + elasticity

Clara Granados

AP

tuesdays and thursdays  from 15:30 to 16:30 + 16:30 to 17:00

ADULTS medium level

Jonatan Díaz

AM

mondays and wednesdays 14:30 to 16:00
fridays 9:30 to 11:00

POINTE work, variations and repertoire

Ksenia Korobchanskaya

CR

saturdays from 9:30 to 11:30

CONTEMPORARY

Claudia Iglesias
CT-1
wednesdays from 19:15 to 20:15
Claudia Iglesias
CT-2
fridays from 19:00 to 20:00
Claudia Iglesias
CT-3
fridays from 20:00 to 21:00
Claudia Iglesias
CT-4
fridays from 16:00 to 17:15
Claudia Iglesias
CT-5
mondays and wednesdays from 16:00 to 17:15

ELASTICITY

Claudia Iglesias
EL1
mondays from 18:30 to 19:15
Claudia Iglesias
EL2
tuesdays from 18:30 to 19:15
Jonatan Díaz
EL3
tuesdays from 19:30 to 20:15
ClaudiaIglesias
EL4
wednesdays from 18:15 to 19:00
Claudia Iglesias
EL5
thursdays from 18:30 to 17:15
Jonatan Díaz
EL6
thursdays from 19:30 to 20:15
Clara Granados
EL7
fridays from 17:30 to 18:15
Clara Granados
EL8
fridays from 18:15 to 19:00
Jonatan Díaz
EL9
fridays from 20:00 to 20:45

CLASSICAL SPANISH

Arantxa Regué
E1
fridays from 17:30 to 18:30
Mercedes Biel
E2
fridays from 17:30 to 18:30
Mercedes Biel
E3
fridays from 18:30 to 19:30
Arantxa Regué
E4
fridays from 18:30 to 19:30
Arantxa Regué
E5
fridays from 19:30 to 20:30
Arantxa Regué
E6
fridays from 20:30 to 21:30

Castenets, first year

Eulàlia Camps

CS5

fridays from 19:45 to 20:45

FLAMENCO “guitar and a capella singing”

Isabel Ruíz from Villa

F

wednesdays from 14:00 to 15:15 (“TANGOS”, “BULERIAS”, “ALEGRIAS”)

SEVILLANES and FLAMENC

Arantxa Regué

FES-1

mondays from 20:15 to 21:15

Arantxa Regué

FES-2

wednesdays from 20:15 to 21:15

JAZZ

Arantxa Regué

J1

mondays from 17:30 to 18:15 (fins 8y.)

Mercedes Biel

J2

wednesdays de 19:15 to 20:00 (fins 10y.)

Mercedes Biel

J3

wednesdays from 18:15 to 19:00 (fins 12y.)

Mercedes Biel

J4

wednesdays from 19:15 to 20:00 (fins 12y.)

Beatríz Sabaté

J5

tuesdays and thursdays from 18:15 to 19:00 (a partir from 12y.)

VIDEO-CLIP REPERTOIRE

Beatriz Sabaté

VR

tuesdays from 20:15 to 21:15

“ROYAL ACADEMY OF DANCE” exam preparation

Àngels Forés

RAD

schedule depending on assistance

BALLROOM

Ildefons Vilanova

morning and evening, schedule depending on assistance

YOGA

Marta Fanés
Y

mondays and wednesdays from 9:45 to 11:00
tuesdays from 20:30 to 21:30